TÜRKİYE’NİN İLK TABİAT TARİHİ MÜZESİ: MTA TABİAT TARİHİ MÜZESİ KURULUŞU VE GELİŞİMİ

MTA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (MTA ENSTİTÜSÜ) Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 1935 yılında kurulmuştur.

MTA Enstitüsü 1960’lı yıllarda bilim, eğitim ve kültür alanında toplumu bilinçlendirmek amacıyla Tabiat Tarihi Müzesi’nin kurulması için ilk adımları atmıştır. Müze Yürütme Kurulu, 1966 yılında Genel Müdürlük Binasının bitirilmesiyle çalışmalarına hız vermiş, yurtdışındaki müzelerden eğitimler alınmıştır.

Dr. Sadrettin Alpan ve Yürütme Kurulu Başkanı Sehavet Mersinlioğlu olmak üzere konu ile ilgili tüm personelin üstün gayretli çalışmalarıyla müzenin 7 Şubat 1968’de açılmasını sağlanır.

Zaman içerisinde araştırmalardan elde edilen koleksiyon sayısı artar ve sergileme alanı yetersiz gelmeye başlar. Bunun üzerine yeni bir müze binasına ihtiyaç duyulur.

Çağdaş müzecilik anlayışıyla, yeni bir bina inşa edilmesi kararı alınır ve 10 Ağustos 1998 yılında inşaatı başlanan yapı 2002 yılında tamamlanır.

Müze 10.840 m2’lik kullanım alanına sahip, 22 m yüksekliğinde ve 4 kat olarak tasarlanmıştır. Sergileme salonları, konferans salonu, kafeterya, eğitim alanı,  geçici sergi alanı, görme engelliler bölümü, dinlenme alanları, arşiv, depo, idari büroları ile yerli ve yabancı bilim adamlarının, bilimsel çalışma yapabilecekleri alanlar yer almaktır. 29 Ekim 2004’te MTA Tabiat Tarihi Müzesinin yeni binasında açılışı yapılarak hizmet vermeye devam etmiş, bir süre tadilat görmüş ve 24 Mayıs 2011 tarihinde yeniden ziyarete açılmıştır.