GÖRME ENGELLİLER BÖLÜMÜ

Bu bölümde doğa tarihini anlatan, üzeri açılır vitrin ile açıkta örnekler sergilenmektedir. Hiç görmeyenler ve az görebilenlere göre düzenlenen bölümde hiç göremeyenler için Braille alfabesiyle yazılmış etiketler ve kabartma yazıyla yazılmış broşürler; az görenler için güçlü lambalarla aydınlatılmış bir ortam, büyük ve kalın harflerle yazılmış etiket ve broşürler hazırlanmıştır. Bilgileri pekiştirmek amacıyla müzeyi ve doğa tarihini anlatan sesli bir cd hazırlanmıştır. Ziyaretçiler, örnekleri dokunarak algılamakta Braille alfabesiyle yazılmış etiketlerden örneklere ilişkin bilgiler edinmektedirler. Ayrıca bu alanda ziyaretçilere eşlik edilmektedir.

Bölümü kurma fikri, 2000 yılında müzemize gelen görme engelliler okulunun ziyareti sırasında ortaya çıkmıştır. Müzede sergilenen örneklerin vitrinlerde yer alması nedeniyle, müze gezisi öğrenciler için çok anlamsız olmuş, özellikle doğuştan görmeyenlere yapılan açıklamalar yetersiz kalmıştır.

“MTA Modeli Görme Engelliler Bölümü”, içinde yaşadığımız doğayı tanımayı sağlamakta; fosiller, omurgalı ve omurgasız hayvan türleri, sarkıt, dikit gibi mağara oluşumları, mineral, kayaç, süs taşı, güneş sistemi vb. farklı kavramların soyuttan somuta dönüştürerek görme engellilerin hoşça vakit geçirmelerini sağlamaktadır.

Ayrıca bu bölüm, ülkemizde kalıcı koleksiyon özelliği taşıyan ilk bölümdür.