Etkinlik Türü: Alan gezisi, sanat ve müzik etkinliği

Konu: Dinozorlar

Yaş grubu: 48-69 ay

Amaç ve Kazanımlar:

  • Mekânda konumla ilgili yönergeleri uygular.
  • Nesne ve varlıkların özellik ve durumlarını ayırt eder.
  • Kendi fikirlerini ifade etme becerisi kazanır.
  • Oyun ve canlandırma yoluyla hayal gücü gelişir.

Yer: MTA Tabiat Tarihi Müzesi

Müze Öncesi

Materyaller: Müzik sistemi ya da hoparlörü olan bir bilgisayar.

Müzikle dans: Öğrenciler aşağıda sözleri bulunan “Dino’nun Şarkısı” eşliğinde müziğe kendilerini bırakarak, özgürce hareket eder. Öğrenciler katılım durumlarına kendileri karar verirler. Öğretmen öğrencilerin şarkı sözlerini dikkatle takip etmesini ister. Hep bir ağızdan şarkıyı söylerler.

DİNO’NUN ŞARKISI

Dinazor mu dinozor mu bilemedim.

Dino dedim adına (2 kez)

Gittim sordum abime.

Şimdi dinolar nerde?

Dedi ki ben de bilmiyorum.

Anlatmadı ki hiç kimse.

Gittim sordum ablama.

Dedi öğrendim şarkıda.

Çok ama çok çok eskiden.

Dinolar varmış dünyada.

Dinazor mu dinozor mu bilemedim.

Dino dedim adına. (2 kez)

Bir gün uzayın içinden.

Koca bir taş düşmüş dünyaya.

Dünya soğumuş buz olmuş.

Dinolar böylece yok olmuş.

Bilginlere sorarsanız.

Dinolar hala dünyada.

Kimi rengârenk bukalemun.

Kimiyse küçücük kuşta.

Dinazor mu dinozor mu bilemedim.

Dino dedim adına. (2 kez)

Şarkıdan sonra öğrencilerle dinozorlar hakkında sohbet edilir.

Kullanılan Yöntem ve Teknikler: Grup çalışması, tartışma.

Müzede

Materyaller: yeşil renkli resim kağıdı, makas, zımba, plastik ya da telden yapılmış çember, aydınger kağıdı, bant.

Müze bahçesindeki dinozor örneklerinin incelenmesiyle geziye başlanır. Önceden öğretmen tarafından hazırlanmış yeşil renkli kağıttan yapılmış dinazor başlıkları takılır. Öğrencilerden dinozor olduklarını hayal etmeleri istenir. Müzenin üst katında kendilerini dinozorların beklediğini ve isteyenlerin dinozor gibi hareket edebileceklerini söyleyerek rampadan yukarı çıkarlar.

Rampadan 1. Kata ulaştıklarında dinozorların bulunduğu orta alana yönelirler. Öğretmen öğrencilerin dinozorlara bakmalarını bekler. Sonra öğrencilere dinozorlarla ilgili sorular sorar. Büyüklükleri nasıl, büyük mü, küçük mü, dinozorların yumurtası, bildiğimiz yumurtalara benziyor mu, nasıl bir fark var? dinozorların tüyleri var mı, dişleri nasıl, sert mi, kaç tane?, gibi sorularla ilgili bazı kavramların pekişmesi sağlanır. Çocuklardan dinozorların yürüyüşü, sesleri, büyüklüklerini canlandırmaları istenir. Daha sonra öğretmen aşağıdaki yönergeyi verir. Öğrencilerden plastik çemberlerin üzerine gerilen aydınger kâğıtlarından yapılmış yumurta şeklindeki malzemeler dağıtılarak arkasına gizlenmeleri istenir. Kendilerini yumurtanın içinde yavru bir dinozor gibi hayal etmeleri ve yumurtadan nasıl çıkacaklarına ilişkin bir canlandırma yapmaları istenir. Öğrenciler, çemberlere sarılı kâğıdı yırtarak yumurtanın kabuklarını kırıp başlarını çıkarırlar. Yumurtadan başını çıkan her dinozor yavrusu dışarı çıktığında acıkmıştır ve yiyecek bir şeyler aramaya başlar. Dinozorların acıkması durumu üzerinden canlıların beslenmesi gerektiği hakkında konuşulur. Öğrencilere “Dino’nun Şarkısı” anımsatılarak dinozorların artık yaşamadıkları bu müzede gördükleri dinozorların cansız/maket olduğundan söz edilir.

Kullanılan Yöntem ve Teknikler: Gösterim, anlatım, rehberli gezi, drama.

Müze Sonrası

Materyaller: Tuz seramiği hamuru, foto blok ya da kraft kağıt ve ıslak mendil.

Müzede ya da sınıfta yapılabilecek sanat etkinliğinde öğrenciler 3 gruba ayrılır. Her bir grup öğrenciye 1 adet foto blok ya da Kraft kağıt verilir ve müzede gördükleri T-Rex’in bir bölümünü (baş, gövde ve bacaklar) hamurla yapması istenir. Gruplar hamurla yapacakları bölümleri tamamladıktan sonra büyük bir foto bloğun üzerine T-Rex’in tamamı yerleştirilir. Hamurdan yapılmış T-Rex ile tüm öğrencilerin fotoğrafları çekilir.

Kullanılan Yöntem ve Teknikler: Sanat çalışması.