MÜZE ÖNCESİ

Müze ziyareti öncesinde yapılacak hazırlıkları içeren etkinliklerdir. Bu aşamada öğretmen ziyaretin gerçekleştirileceği müze ile iletişime geçmeli, randevu almalı ve müzenin rehberlik hizmeti varsa ve öğretmen bu hizmetten yararlanmak istiyorsa gerekli işlemleri yapmalıdır. Ardından okul, milli eğitim ve velilerden okul dışı ortama ziyaret gerçekleştirilmesine ilişkin izinlerin alınması konusunda prosedürü uygulamalıdır. Öğretmen müzeye ziyaret gerçekleştirmeden önce eğer yakın zamanda bir gezi yapmadıysa müzeye giderek ön inceleme yapmalıdır. Öğrencilerine yapılması planlanan ziyaret hakkında bilgi vermeli ve öğrencileri ziyaret öncesi yapılacak etkinlikler için hazırlamalı, gerekli materyalleri sağlamalıdır.

MÜZEDE

Müzede yapılacak eğitim etkinlikleri nesneler, kavramlar, örnekler ve eserlerle ilişkili olarak yapılan eğlenceli ve öğretici faaliyetlerdir.

Müzenin tamamını gezmeyi hedeflemekten çok tema ya da konu özelinde çalışmalar yapmak öğrencilerin müze ziyaretinden verim almasını sağlayacaktır. Mümkün olduğunca öğrenci sayısını 30 kişinin altında tutmak ya da öğrencilere eşlik edecek öğretmen sayısını artırmak faydalı olacaktır. Öğrencileri araştırmaya, sorgulamaya yöneltecek çalışma kağıtları, atölye çalışmaları ile eğlenerek öğrenmelerini sağlayan drama çalışmaları müzede yapılabilecek en önemli etkinliklerdir.

Zamanı nasıl kullanacağınızı önceden tasarlayınız.

MÜZE SONRASI

Müzede yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirme yapmayı amaçlayan etkinliklerdir. Bu etkinlikler okul ortamında yapılır ve müze eğitiminin önemli bir parçasıdır. Müzede yapılan etkinliklerden yola çıkarak bu etkinliklerle bağlı çalışmalar yapılır. Herhangi bir atölye çalışması yapılmışsa okulda sergilenebilir. Öğrencilerin duygu ve düşünceleri (kompozisyon, gazete haberi, slogan gibi.) yazıya dökülebilir.