Soru: İlkbaharda yeni bitkilerin filizlenmesini sağlayan şey nedir?

Yanıt: İlkbaharda bitkiler kışın gördüklerinden daha fazla güneş ışığı görürler. Günler uzar, daha güneşli ve daha sıcak olur. Bunlar yeni bitkilerin büyümesine yardımcı olur.

Soru: neden bu kadar çok yeşil bitki ver?

Yanıt: yapraklarda bulunan yeşil renk bitkilerin güneşten enerji almasına yardımcı olur. Bütün canlıların enerjiye ihtiyacı vardır.

Soru: kulağı olmayan hayvanlar var mıdır?

Yanıt: bazı hayvanların, örneğin balıkların kulakları dışarıda değil kafalarının içindedir.

Soru: solucan nedir?

Yanıt: solucanlar omurgasız hayvanlardandır. Derilerinden solunum yaparlar. Gözleri yoktur ama ışığa ve karanlığa ve titreşimlere duyarlıdırlar. Ağaçlardan dökülen yapraklar gibi organik maddeleri ve çamurları yiyerek ve sindirerek toprağın içinde oyuklar açarlar. Bu, toprağın sağlıklı ve zengin kalarak bitkilerin büyümesi için elverişli olmasına yardımcı olur.

Soru: Ağaçlar kaç yaşındadır?

Yanıt: ağaçlar yaşamlarına tohum olarak başlar ve büyümeleri uzun yıllar alır. Yaşayan bir ağacın kaç yaşında olduğunu anlamak zor olabilir, tabi tam olarak ne zaman dikildiğini bilmiyorsan. Bilim insanları bir ağacın yaşını anlamak için genellikle gövdesinin içinde oluşan halkaları incelerler. Halkaları sayarak ağacın kaç yaşında olduğuna karar verirler.

Soru: Kuşları incelen bilim insanlarına ne ad verilir?

Yanıt: Ornitolog

Soru: Kaç farklı kuş türü vardır?

Yanıt: dünyada yaklaşık 9000 farklı kuş türü vardır.

Soru: Bütün kuşlar uçar mı?

Yanıt: Bütün kuşlar gökyüzüne çıkmaz. Denizin içinde uçmakta ustalaşmış olan penguenleri unutmak olmaz. Gökyüzünde uçamayan diğer kuş türleri arasında ise devekuşu, kivi kuşu, kakapo papağanı ve Amerikan devekuşu vardır.

Soru: Toprak nedir?

Yanıt: Toprak pek çok farklı şeyin karışımıdır: kırılmış kayalar ve taşlar, mineraller ve ayrışmış bitki parçaları gibi organik maddeler.

Soru: böcekler üzerine çalışan bilim insanlarına ne ad verilir?

Yanıt: Entomolog

Soru: Güneş nedir?

Yanıt: Güneş bir yıldızdır. Yıldızlar sıcak gazdan oluşan devasa toplardır. Bizim güneşimiz Dünya’ya en yakın yıldızdır.

Soru: Kayalar nereden gelir?

Yanıt: Dünya kayaların bol olduğu bir gezegendir, dolayısıyla çevremizdeki kayalar yer, dağlar ve yanardağlar gibi pek çok yerden gelir. Hava zaman içinde kayaları parçalar ve kayalar parçalandıkça ya da aşındıkça aşamalı olarak şekil ve değiştirerek nehirler ve okyanuslar aracılığıyla yeri yerlere taşınır.

Soru: Kayaların yaşını nasıl anlıyoruz?

Yanıt: Bütün kayalar dünya ile aynı yaştadır. Kayalar üzerine çalışan bilim insanlarına jeolog denir. Kayaları incelemek Dünya toplumlarının, halklarının, hava koşullarının ve hayvanlarının tarihini öğrenmelerine yardımcı olur.

Soru: Ayın bu kadar parlak bir şekilde ışıldamasını sağlayan nedir?

Yanıt: Ay güneşin yaptığı gibi kendi ışığını vermez. Aydan geldiğini gördüğümüz ışık aslında ayın yüzeyinden yansıyan güneş ışığıdır.

Soru: Yıldızların ne kadar uzağımızda olduğu nasıl anlaşılır?

Yanıt: Astronomlar yıldızların uzaklığını matematik formülleri kullanarak ölçerler. Kullandıkları formüller bir yıldızın Dünya’ya ve diğer yıldızlara göre konumunu temel alır.

Soru: Hayvanların üzerindeki çizgi ve desenler nasıl oluşur?

Yanıt: Bazıları genetiktir, yani hayvanın ebeveynlerinden gelir. Bazıları ise hayvanın ya da bitkinin hayatta kalmasını kolaylaştırmak için uyumlanma sonucu oluşur.

Soru: Kaç takımyıldız vardır?

Yanıt: 88 tane takımyıldız vardır. Yaşadığımız yere bağlı olarak evreni farklı açılardan görürüz. Dünya’nın güneş etrafında dönmesiyle her zaman farklı takımyıldızlar görüş alanımıza girer.