Bu internet sitesi Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalında Prof. Dr. Ayşe ÇAKIR İLHAN danışmanlığında yürütülen “Öğretmenlere Yönelik Çevrim İçi Müze Eğitimi Tasarımının Geliştirilmesi” adlı doktora tez çalışması kapsamında hazırlanmıştır.

Bu tez çalışması ile; öğretmenlerin müze eğitim programlarına katılmalarını, müzede yararlanacakları eğitim materyallerine, yöntem ve etkinlik programlarına internet üzerinden ulaşmalarını, etkinlikleri öğrencilerin seviye, ilgi, istek ve gereksinmelerine göre seçmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışmada Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda farklı branş ve kademelerde görev yapan öğretmenlerin müze eğitimi ile ilgili ihtiyaç, öneri ve görüşleri dikkate alınmıştır.

Bu sitede öğrencilerinize müzeyi nasıl gezdirebileceğinize dair ve örneklerin incelenmesine ilişkin bilgilere ulaşabilirsiniz.

Aynı zamanda bu site, öğrencileriniz ile MTA Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesine yapacağınız gezinin niteliğini artırmak için tasarlandı. Sitede okul öncesinden lise son sınıfa kadar her düzey için ayrı ayrı bilgilendirme metinleri, müze öncesi, müzede ve müze sonrasında öğretim programları ile uyumlu müze eğitimi etkinlikleri, fotoğraflar, drama örnekleri, öğrencilerinizin gelişim özelliklerine ilişkin bilgiler, müze ve ziyaret hakkında öğrenmek istediğiniz her türlü bilgi bulunmaktadır.

Sizlere önerilen bu bilgiler doğrultusunda öğrenciler; yaratıcı ve eleştirel düşünmeyi, sorgulamayı, kendilerini doğru biçimde ifade edebilme gibi becerileri geliştirebileceklerdir.

Güneş TURGUT KESEBİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir