Bu sayfa Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi bölümünde yürütmekte olduğum “Öğretmenlere Yönelik Çevrimiçi Müze Eğitimi Tasarımının Geliştirilmesi ve Uzman Görüşlerine Göre Değerlendirilmesi” adlı doktora tez çalışması kapsamında hazırlanmıştır.

Bu tez çalışması ile; öğretmenlerin müze eğitim programlarına katılmalarını, müzede yararlanacakları eğitim materyallerine, yöntem ve etkinlik programlarına internet üzerinden ulaşmalarını, etkinlikleri öğrencilerin seviye, ilgi, istek ve gereksinmelerine göre seçmelerine olanak sağlamaktır. Çalışmada Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda farklı branş ve kademelerde görev yapan öğretmenlerin müze eğitimi ile ilgili ihtiyaç, öneri ve görüşleri dikkate alınmıştır.

Bu sayfada öğrencilerinize müzeyi nasıl gezdirebileceğinize dair ve örneklerin incelenmesine ilişkin bilgilere ulaşabilirsiniz.

Aynı zamanda bu sayfa ile öğrencileriniz ile MTA Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi gezinizin niteliğini artırmak için tasarlandı. Okul öncesinden lise son sınıfa kadar her düzey için ayrı ayrı bilgilendirme metinleri, müze öncesi, müzede gezi sırasında ve müze sonrasında öğretim programları ile uyumlu etkinlikleri, video, fotoğraflar, drama etkinlikleri, öğrencilerinizin gelişim özelliklerine ilişkin bilgileri, müze ve ziyaret hakkında öğrenmek istediğiniz her türlü bilgiyi içermektedir.

Önerdiğimiz bilgiler doğrultusunda öğrenciler; yaratıcı ve eleştirel düşünmeyi, sorgulamayı, kendilerini doğru biçimde ifade edebilme gibi becerilerini geliştirebilecek.

Güneş TURGUT KESEBİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir